Hogyan tegyem érzelmileg erőssé a gyermekemet?
Tudatos gyermeknevelés
A legfontosabb a szeretetteljes hozzáállás. Ha olyan dolgokat teszel, amelyek segítik a babádat, hogy biztonságosan kötődjön hozzád, például támogatást kap, ha nyugtalan vagy megsérül, garantáltan elősegíti az érzelmi szabályozási készségeket, amelyek felnőttkorban is megmaradnak. Ez nem azt jelenti, hogy meg kell óvnod a gyermekedet a csalódásoktól. Ha hagyjuk, hogy a gyermekek hibázzanak , az segít nekik a rugalmasság gyakorlásában, amikor az élet bonyolultabbá válik.
Ne feledd a példamutatás jelentőségét! Amikor a gyerekek a szülőkre néznek megtanulják, hogyan viszonyuljanak a világhoz. Ha stresszesnek érzed magad, vagy képtelen vagy megbirkózni a problémáiddal , kérj segítséget egy pszichológustól, hogy visszatérj a megfelelő útra, és modellezni tudd, azt az érzelmi erőt , amelyet látni szeretnél a gyermekedben.
1. Az egészséges gyermek szükségletei
A gyerekeknek kiegyensúlyozott étrendre van szükségük, amely sok gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, sovány fehérjét és főleg vizet tartalmaz. Naponta legalább egy óra meglehetősen erőteljes fizikai tevékenységre (futás, ugrás, mászás vagy sportolás) is szükségük van.
A megfelelő alvás is elengedhetetlen: az iskoláskorú gyerekeknek életkoruktól függően 8-12 órára van szükségük. Gyermekkori védőoltásaiknak is naprakésznek kell lennie.
Ne feledkezz meg a gyereked mentális és érzelmi szükségleteiről sem. Minden gyermek megérdemli a biztonságos környezetet, a figyelmes, bátorító szülőket és tanárokat, a lehetőséget, hogy kapcsolatba lépjen más gyerekekkel, és mindenekelőtt a család feltétel nélküli szeretetét.
4. Segíts a gyermekednek azonosítani az erősségeit
Kérdezd meg, mit szeret magában. Ügyelj arra, hogy azonosítsa azokat a tulajdonságokat, amelyek a személyiségét tükrözik, nem csak a külső tulajdonságait. Jóllehet egészséges, ha egy gyermek azt hiszi, hogy csinos, a gyerekek önmagukról alkotott véleményének, túl kell terjednie a külsejükön.
7. Tűzzetek ki együtt célokat!
Egészséges, ha a gyerekek folyamatosan dolgoznak új célokért. A célok között bármi szerepelhet: "Meg akarok tanulni úszni" vagy "Szeretnék két új barátot szerezni az iskolában".
Segíts a gyermekednek azonosítani azokat az egészséges célokat, amelyek kihívást jelentenek, de megvalósíthatók. Ha túl magasra teszi a mércét, kudarcot vallhat, ezzel elveszti a motivációját, ha viszont túl könnyűek a céljai, nem fejleszti magát.
Ha van egy hosszú távú célja, például annyi pénzt takarítani meg, hogy vásároljon egy olyan dolgot, amire vágyik, segíts neki rövid távú célokkal elviselhetőbbé tenni a várakozást. A cél lehet "havi 3000 forint megtakarítás".
Határozd meg, hogyan tudja a gyermeked nyomon követni a céljait. Egy diagram, alkalmazás vagy naptár, segít figyelemmel kísérni a fejlődést, ezáltal segíthet megőrizni a motivációját.
10. Taníts a gyermekednek helyes bánásmódot önmagával
Fontos, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan beszéljenek önmagukkal együttérzéssel. Elvégre az a gyerek, aki hülyének nevezi magát, amikor hibázik, nem fogja magát értékelni.
Amikor a gyermeked túlzottan negatív dolgokat mond, mint például: "Soha nem leszek jó trombitás", segíts neki belátni, hogy gondolatai, nem feltétlenül igazak. Egy kis segítséggell emlékeztetheted arra, hogy gyakorlással igenis rengeteget fejlődhet.
A kulcs az, hogy ne mondd azt, amit szeretnél, hogy gondoljanak. Ha úgy nyugtatod, hogy: "Ó, nem édesem, egyszer nagyszerű trombitás leszel!", nem tanulja meg megváltoztatni a gondolkodását.
Bár egészséges támogatást és megnyugtatást nyújt ez a mondat is, az általános célnak annak kell lennie, hogy segítsd gyermekedet abban, hogy megtanulja, hogyan válhat valóban naggyá, önmaga számára.
2. Mi is az az érzelmi táplálék?
A gyerekeknek érzelmi táplálékra is szükségük van tőled. Ez magában foglalja a hiteles dicséretet , a céljaik elérésére való bátorítást és a határozott, de szeretetteljes fegyelmet .
Gyermeked legfontosabb szószólójaként, neked kell szót emelned mellettük, és támogatnod kell őket, amikor elkerülhetetlenül felmerülnek kihívások.
5. Határozzátok meg a fejlesztést szükségeltető területeket
Akár jobb kosárlabdázóvá szeretne válni, akár barátságosabb szeretne lenni, határozz meg konkrét lépéseket, amelyeket megtehet ezek érdekében.
Segítened kell gyermeked önismeretének fejlesztésében. Például, ha azt hiszi, hogy ő a legokosabb gyerek az egész bolygón, óvatosan emlékeztesd arra, hogy mindig van hova fejlődni.
Vagy, ha azt mondják rá, hogy szörnyű énekes, beszélgesetek arról mit tehet (például énekórát vehet) a fejlődés érdekében.
Rendszeresen beszélgessetek arról, hogy mindenkinek vannak gyengeségei, és fontos, hogy azokat helyezzétek előtérbe, amelyeken dolgozni szeretnétek, miközben elfogadja, hogy nem tud mindenben tökéletes lenni.
8. Beszélgetések az átélt eseményekről
Függetlenül attól, hogy gyermeked sikeres-e, az események feldolgozásának a módja határozza meg, hogy mennyit tanul. Mindig beszéld meg a gyermekeddel a tapasztalatait, és a mindennapi eseményeket, az iskolai teljesítményeitől a játszótéren, egy barátjával való interakciókon át. Ez a közös beszélgetés, az átélt élményeket életleckékké változtatja.
A cél az, hogy megünnepeljétek a sikereit, miközben feltárjátok azokat a dolgokat, amelyeken javíthatnak.
Keresd a példás pillanatokat, hangsúlyozd ki őket, de ugyanakkor a fejlesztésre szoruló dolgait is finoman tárjátok fel.
11. Tudatosítsd a lehetőségeit
Fontos, hogy a gyerekek tudják, hogy céljaik által, maguk is nagyobbak lehetnek. Tudván, hogy készségeiket, tehetségüket és kemény munkájukat jól kamatoztatni tudják, értelmet és célt találnak.
Ha gyermeked célja, hogy a legjobb legyen például fizikából, beszélj vele arról, hogyan használhatná tudományos készségeit, hogy változást hozzon a világban egy olyan termék feltalálásával, amely segíthet az embereknek, vagy ami a környezet védelmét szolgálja.
Mutasd meg a gyermekednek, hogy minden nap változást hozhat valaki életébe azzal, hogy kedves, nagylelkű és segítőkész.
Vond be őt közösségi projektekbe, vagy dolgozz együtt vele, hogy jótékony cselekedeteket hajtson végre . Függetlenül attól, hogy karácsonyi képeslapokat készítenek az idősek otthonában élő embereknek, vagy jótékonysági adománygyűjtésben vesznek részt, képessé teszik őket arra, hogy jobbá tegyék a világot.
3. Tanítsd meg a gyermekednek az önelfogadást
Azok a gyerekek, akik fiatal korukban megtanulják az önfejlesztést, valószínűleg számos előnnyel járnak az életben.
Fontos, hogy megtanítsd a gyermekednek, hogy úgy szeretheti magát, ahogy van, miközben törekedhet a jobbá válásra.
Egy ilyen példa az elhízott gyermek példája. Sokat segíthetsz a gyermekednek, ha azt mondod, hogy az az ő nagy küldetése az életben, hogy leküzdje az éhséget. Így valahányszor leküzdi azt, nő az önbizalma és az apró sikerek növelik az önbecsülését is. Támogasd őt megfelelő étrenddel, számoljátok közösen a kalóriákat, menjetek együtt sétálni. Érezz vele együtt, dicsérd, támogasd. Emlékeztesd az erősségeire nap, mint nap.
6. Helyes dicséretek alkalmazása
Az állandó: Jaj de szép vagy! helyett, dicsérd meg őt a döntéseiért, mondván például: "Nagyszerű dolog a fogmosás, közvetlenül reggeli után. Így biztosan tiszta, és egészséges fogaid lesznek nagy korodban is!" Vagy: "Nagyon tetszik, hogy kitakarítottad a szobádat, mielőtt még emlékeztettelek volna rá."
Az is fontos, hogy ne hangsúlyozzuk az eredményt. Ha ilyeneket mondunk: "Nagyon büszke vagyok rád, amiért 5-öst kaptál a helyesírási teszteden!", a gyermeked azt fogja gondolni, hogy a pontszáma mindennél többet számít. Ez problémákhoz vezethet , például megfelelési kényszer alakul ki nála, vagy akár csal, a jó pontszám megszerzése érdekében.
Ehelyett összpontosíts az erőfeszítéseire, és dicsérd meg a jellemét, mondván: " Látod, a munka amit belefektettél,meghozta az eredményt. Nagyszerű dolog, keményen tanulni, csodálatos vagy!"
Ha dicséred gyermeked döntéseit, az segít abban, hogy azokra a dolgokra összpontosítson, amelyeket az életben irányítani tud - mint például az erőfeszítései és a hozzáállása.
9. A problémamegoldás ösztönzése
Csábító lehet, megoldani gyermeked helyett a problémákat. De tevékenységei mikromenedzselése és a küzdelem első jeleinél megmenteni őt, rossz szolgálat.
Akár azt mondja, hogy a tudományos házi feladata túl nehéz, vagy aggodalmának ad hangot amiatt, hogy nem fogja tudni időben elvégezni a házifeladatát, kérdezd meg tőle: "Mit is tehet ezzel kapcsolatban?"
Mutasd meg neki, hogy van választási lehetősége, ahogyan reagál egy problémára. Beszélj vele egyetlen probléma megoldásának, sokféle módjáról. A jó problémamegoldó készségekkel rendelkező gyerekek úgy érzik, fel vannak hatalmazva a problémákkal való közvetlen megoldásra. És minden probléma, amellyel a gyermeked találkozik, lehetőséget jelent számára, hogy jobbá váljon és erősödjön.
12. Lépj közbe, amikor szükséges!
Ahhoz, hogy továbbra is részt vehess gyermeked önfejlesztési törekvéseiben, rengeteg útmutatást kell nyújtanod az út során. Győződj meg arról, hogy gyermeked céljai egészségesek.
Ha netalán gyermeked drasztikus diétát vagy gyakorlatot kezd, lépj közbe, és kezeld a helyzetet. Az is lehet, hogy annyira keményen elkezd tanulni, hogy nem alszik eleget. Ilyenkor avatkozz be, és segíts neki belátni, hogy szokásai többet ártanak, mint használnak.
Légy jó példakép gyermeked számára.