A szakmai siker és a személyes elégedettség legfontosabb alapja, a személyiségednek megfelelő életmód. Önmagad megismerése, az első lépés.
Mentőövek szuperérzékenyeknek
Nevezik még ingerfeldolgozási érzékenységnek is, illetve highly sensitive person (HSP)-nek. Az érintetteknéknél nem az ingerküszöb alacsonyabb, hanem az idegrendszer működik másként. Érzelmi szinten is a rendkívül érzékeny emberek, gyakran szenvednek bizonyos terhektől. Erős empátiájuk miatt más emberek érzései, igényei és problémái gyorsan a sajátjukká válnak. Bizonyos körülmények között intenzív észlelésük félreértésekhez, túlreagálásokhoz vagy félreértelmezésekhez is vezethet.
A rendkívül érzékeny emberek, gyakran még a legkisebb következetlenségeket is érzékelik a másokkal való kommunikációban, túlzott értéket tulajdonítanak a kötetlen megjegyzéseknek, és olyan dolgokat viszonyitanak magukhoz, amelyekhez valójában semmi közük. Ez egyrészt nagy konfliktuspotenciálhoz vezet, ha például támadva vannak és meg akarják védeni magukat. Vagy elutasítást éreznek, és ennek következtében egyre jobban kivonják magukat a társadalmi helyzetekből, hogy elkerüljék ezeket a rossz érzéseket.
Ennek eredményeként gyorsan magányossá vagy kívülállóvá válhatnak. Aki nincs tisztában nagy érzékenységével, vagy még nem tudja, hogyan kell azt célzottan kontrollálni, az gyorsan elérheti fizikai vagy pszichés határait. Ezért fontos stratégiákat kidolgozni a szimbolikus érzékszervi túlterhelés kezelésére.
1. Próbáld meg minimalizálni az ingereket!
Az érzékszervi túlterhelés megelőzésének első módja legalább annyira nyilvánvaló, mint amennyire hatékony: próbáld meg minimalizálni az ingereket .
Például használj füldugót, ha zajos buszon vagy irodában tartózkodsz. Amikor csak teheted keress gyakori, csendes helyeket, ahol pihenhetsz.
4. Kerüld a kritikus emberek társaságát!
Vannak emberek, akik állandóan kritizálnak. Egy rendkívül érzékeny embert nagyon le tud húzni, akár egy jóindulatú kritika is. Motiválni leginkább dicsérettel lehet. Ezért szabadulj meg, a beszólogató haveroktól, kerüld a rosszindulatú kollégák társaságát és, ha destruktív viselkedésű a főnököd, első dolgod az legyen, hogy új munka után nézz! Nem engedheted meg hosszú távon magadnak, hogy mások miatt, alacsony rezgésszinten élj, ezzel kockáztatva az egészségedet és a harmóniádat. Vedd a kezedbe az irányítást és élj olyan életet, amit szeretsz!
7. Tégy minél több kedvedrevaló dolgot!
Tervezz olyan időszakokat, amikor tudatosan, csak olyan dolgoknak szenteled magad, amiket élvezel, és ahol meg tudod védeni finom antennáidat - hűen a mottóhoz: Tegyél minél többet abból, ami boldoggá tesz!
Ez lehet egy hétvégi kirándulás a természetben, egy kellemes fürdő a kádban, egy imádott hobbi, ami ki tud kapcsolni. Lehet kedved leled a főzésben, vagy felüdít a lovaglás... bármi, csak érezd jól magad tőle!
10. Kerüld az agresszív, drámai filmeket!
Kikapcsolódásra eszedbe se jusson horrort, vagy idegfeszítő filmeket nézni! Ezek hatására, ugyanúgy tele leszel stresszhormonokkal, mint addig, ahelyett, hogy a napi adag stressz után végre megtisztítanád a testedet. A te filmed a vígjátékok kategória: nevess minél többet, a nevetés helyreállítja a szervezetedben felborult harmóniát!
13. Tedd az otthonodat menedékeddé!!
Ha nem érzed magad nyugodtnak, amikor belépsz az ajtón, vizsgáld meg a környezeted, és találd azokat a tárgyakat, amelyek szorongást okoznak.
Gondoskodj róluk , rakd el távol a látómezőből a zavaró tárgyakat vagy szabadulj meg tőlük. Az otthonod a nyugalom szigete kell legyen. Egy zsúfolt, lomos ház, csak mégjobban leterhel. Ne feledd: Te irányítod az életed! Legyen ez a mottód: egyszerűség és letisztultság.
Tarts otthonodban azokat a tárgyakat, amelyeket igazán szeretsz, szem előtt! Fogadd el azokat a dolgokat, amelyek szolgálnak téged, és mondj búcsút azoknak, amelyek nem.
16. Ne haggy másnapra mosatlan edényt!
Ezt a mentőövet, még a nagymamámtól tanultam, és azóta be kellett látnom, nagyon bölcs tanáccsal indított el az életbe.
Reggel besétálni egy tiszta konyhába, koszos edények nélkül felemelő érzés ! Így tényleg frissen indul a nap.
19. Tanulj meg feldolgozni
Elkerülhetetlen, hogy túlterhelt leszel. Nincs olyan mennyiségű megelőző öngondoskodás, amely megszüntetné az élet kaotikus jellegét. A meditáció, az ima, a testmozgás, a naplóírás, a művészet, a természetben való séta és a terápia mind csodálatos feldolgozási eszközök.
A gyakorlat segít feldolgozni azokat az érzelmeket, amelyek fizikai érzésként nyilvánulnak meg. A naplóírás például sok érzékeny embernek jelent megkönnyebbülést.
2. Időkorlátok beállítása
Szánj elegendő időt a sok inger feldolgozására . Nagy események, sok emberrel való találkozások vagy egyéb túlingerelt helyzetek után, rendszeresen ütemezz időkorlátokat, amikor visszavonulhatsz.
De, hogy mindezt eredményesen megvalósítsd ismerned kell önmagad. Tedd fel magadnak a kérdést, mi az, amit nehezen tudsz elviselni? A tudatosítás nagyon fontos. Így ha nem is kerülhetsz el dolgokat , a lehető legrövidebb ideig teszed majd ki magadat neki.
5. Avasd be a környezeted!
Beszélj nyíltan a magas érzékenységedről. Ha elmagyarázod a barátaidnak és a munkatársaidnak, hogy miről is van szó, lehetőségük nyílik arra, hogy figyelmesek legyenek, és óvatosabban kommunikáljanak Veled..
8. Tanuld meg érzelmileg elhatárolni magad.
Próbálj meg nem rágódni azon, hogy ki mit gondol Rólad. Lehet, hogy nem jó jeleket vettél le a környezetből és csak túlgondolod a dolgot. Ez nagyon jellemző a rendkívül érzékeny emberekre. Az emberek többségének, hidd el jobb dolga is van annál, mint hogy rólad agyaljon. Bízz abban, hogy szemtől szemben szólnak, ha problémájuk lenne veled. Ha kétségeid vannak, bátran kérdezz rá, hogy közvetlen kommunikáció segítségével ellenőrizd saját észleléseidet.
11. Ne legyen bűntudatod, ha törődsz magaddal!
Ha küzdesz a bűntudattal amiatt, hogy időt szánsz magadra (ez elsősorban az édesanyáknál fordul elő), próbálj emlékezni arra, hogy az öngondoskodás boldogabbá, egészségesebbé és kevésbé stresszes emberré tesz Téged! Csak egy boldog feleség tud boldoggá tenni egy családot. Csak egy boldog anya tudja boldogságban felnevelni a gyermekét. Tehát ha jót akarsz a gyermekednek, szánj időt magadra, bűntudat nélkül!
14. Minimalizáld a külső ingereket!
Kerüld el, hogy a rádió vagy a TV a háttérben belegyen bekapcsolva a nap folyamán! Kerüld el a túl sok médiát! Az állandó reklámok, a negatív hírek, mind hatnak rád, a hangulatodra, a vágyaidra, a közérzetedre. A reklámok többsége hiányérzetet generál és elégedetlenné tesz. A gyógyszerreklámok eszedbe juttatnak mindenféle betegséget, amitől félni kezdesz. A negatív hírek kilátástalannak állítják be a jövőt, a létezést, az emberiséget, katasztrófákat, járványokat jósolnak, ami teljesen lehúz. Kíméld meg magad ettől, helyette olyan dolgokra fordítsd a figyelmedet, ami azt az érzést erősíti benned, hogy élni csodás! Hogy elégedett vagy és hálás. Így egyre több jó dolgot vonzol be az életedbe!
17. Kelj fel mindenki másnál korábban, hogy átéld a reggeli csend nyugalmát.
Különösen fontos, ha kisgyermekes anyuka vagy apuka vagy! Használd ki ezeket a ragyogó, kora reggeli órákat, hogy békével töltsd fel magad!
20. Tedd magadévá az elfogadást, a tudatosságot és a gondolataid feletti uralmat
Könnyű hagyni, hogy a feszültség és a kényelmetlenség eluralkodjon az elménken. Nem az a cél, hogy ne engedjük meg magunknak az érzelmeket, ha azok kellemetlenek. Nem az elnyomásuk a megoldás. Meg kell tanulnunk elfogadni őket. Bátran merd észre venni az érzelmet vagy érzést, és tudatosítsd anélkül, hogy megítélnéd. Próbáld megtalálni ennek az érzelemnek a helyét a testedben. Vedd észre a természetét, és nézd meg, tudsz-e gyengéden, együttérzően ülni vele, amíg átalakul és eloszlik.
3. Készülj fel maximálisan
Ha izgalmas helyzet előtt állsz, például egy nagy csoport előtt kell prezentálnod, az izgatottságot és a lámpalázat enyhítheti ha jól felkészülsz , írd le, mit is szeretnél mondani. Ez legalább egy részét megszünteti a félelemnek, ha netalán spontán módon kell cselekedned, vagy elveszíted a fonalat a sok ismeretlen inger miatt, amelyek téged a rivaldafényben érintenek.
6. Meg kell tudnod érteni azokat, akik különböznek Tőled
Tudatosítsd magadban, hogy nem mindenki érzékel és érez úgy, mint te, és próbálj meg toleranciát kialakítani a környezetedben tapasztalható különbségekkel szemben .
9. Ne nyomd el az érzéseidet!
Ahelyett, hogy elnyomnád, tartsd meg az érzékenységet. Tanuld meg felismerni saját szükségleteidet és nyíltan kommunikálni róluk. Ezt gyakran elfelejtik, de rendkívül sokat segíthet neked és a körülötted élőknek. Ez az egyetlen módja annak, hogy elkerüld a félreértéseket.
12. Ismerj meg más rendkívül érzékeny embert!
Barátkozz meg hozzád hasonló emberekkel, akik együtt tudnak érezni Veled. Az interneten már vannak olyan csoportok, ahol hasonló problémákkal küzdő emberek, tanácsokkal erősítik egymást. De önmagában az érzés is nagyon sokat jelent, hogy tudod : NEM VAGY EGYEDÜL. A csoportos terápia módszere, ezért is olyan népszerű!
15. Töltsd fel otthonodat alacsony gondozást igénylő növényekkel.
Az emberiség mindig is közel állt a természethez, és a legtöbbünknek tudat alatt is célja, a beltéri környezetünkbe is becsempészni valamilyen módon a természet közelségét. Ezek a szobanövények, nemcsak a levegőt tisztítják, hanem élettel telivé is varázsolják az otthonodat. Ez különösen előnyös, a városban élők számára.
Köztudott, hogy a növények képesek befolyásolni környezetünket - ezen túl pedig hangulatunkért is felelősek lehetnek. Jelenlétük hozzájárul a stressz alacsonyabb szinten tartásához, a teljesítmény fokozásához, és a megfelelő mentális állapothoz.
Az aloe vera, a fikusz, az anyósnyelv, a filodendron, vagy a vitorlavirág, kiemelkedőek a légtisztítás szempontjából.
További kutatások szerint, pozitív hatás tulajdonítható a növényekkel tarkított környezetnek az érzelmi intelligencia, a stresszmentes munkavégzés és a diszkomfortérzet megszűnésének terén.
18. Végezz légzőgyakorlatokat!
Tanuld meg, hogyan végezz mély hasi légzést , és illesszd be, a mindennapi életedbe, hogy csökkentsd a szorongást és elősegítsd a jóléted.
Ez az indiai ősi légzésgyakorlat csodálatosan csökkenti a stresszt azáltal, hogy harmóniát teremt a testben és az elmében.
Végezheted naponta többször is!