Miért fontos az alvás?

2022.07.06

Az egészséges alvás az egyik legfontosabb előfeltétele testi-lelki jólétünknek, így az egészséges életnek. Tanulmányok igazolják,  hogy az alvással takarékoskodva koncentrációs probléma, álmosság és ingerlékenység jelentkezhet, megnehezítve ezzel a feladataink elvégzését.

 Ilyen állapotban súlyosabban érint a kialakult stresszhatás, hajlamosabbá válunk felnagyítani és negatívnak látni, az amúgy máskor csak apróságnak vélt dolgokat, így a kisebb bosszúságok is hirtelen fenyegetőbbnek vagy kezelhetetlenebbnek tűnhetnek. 

A nem megfelelő alvás következményeként kialakuló fáradtság, a kialvatlanság nem csak a mindennapi feladatokkal való megküzdést nehezíti meg, emellett fokozhatja a depresszió, a viselkedési problémák, valamint a cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát is. 

Mégis ritkán tudatosul bennünk, hogy milyen szokásaink vannak az alvás terén, és vajon jól csináljuk-e?

A nappali, természetes fény és az éjjeli sötétség segít pontosan beállítani a bioritmusunkat: olyannyira, hogy az álmatlansággal küzdők 83 százaléka alszik el könnyebben, ha növeli a nappal világosban töltött órák számát. 


Fontos, hogy megtaláljuk az optimális hőfokot, ami egyes kutatások szerint még a zajszintnél is jobban befolyásolja az alvás minőségét. A legtöbb ember 20 fok körüli hőmérsékleten alszik a legjobban, de ez egyénenként eltérhet. 


Egy kellemes kádfürdő vagy forró zuhany mindig jó hatással van az ember lelkiállapotára, de számos tanulmány szerint elősegíti a pihentető alvást is. Különösen igaz ez az idősebb felnőttek esetében.  


A napközben végzett edzés is jótékonyan hat az éjszakai pihenésre. Az erőteljes testmozgás serkenti az adrenalintermelést és emiatt még egy jó darabig ébernek fogod magad érezni. Ezért lehetőleg este már ne eddz.  Így lefekvés után kétszer olyan hamar zuhanunk álomba, mint egyébként.


Vannak akik úgy tartják, az éjfél előtt alvással töltött minden óra értéke, két óra alvással ér fel. Ezt azonban nem mindenki gondolja így. Vizsgálatok kimutatták, hogy az alvás első 3-4 órája a legpihentetőbb, függetlenül attól, hogy mikor feküdtünk le, mivel ebben az időben alszunk a legmélyebben.


A koffein egy olyan stimuláns, amely hatással van az alvásra. A felezési ideje körülbelül 5 óra. Azaz, ha délután háromkor iszol egy kávét, az este tízkor még bőven hat a szervezetedre. Még akkor is jelen van, amikor megpróbálnál elaludni. 


Esténként használj kékfényszűrőt laptopon, telefonon és számítógépen. A látható fényből a kékfény hullámhossza az, ami a leginkább hatással van az alvásidőre. 

Ha alvás közben bármilyen mesterséges fény ér, az megszakíthatja a cirkadián ritmust, elnyomja a melatonin termelést és negatívan befolyásolja az alvásod minőségét. Ezért célszerű kiiktatni a hálószobából valamennyit.


© 2022. LÉLEKBEN VELED 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el