Mi a fantázia?
A pszichológiában - pontosabban az idegtudományokban - a képzelet még viszonylag feltáratlan. Ismeretes, hogy a képzeletbeli gondolatok során az agy memóriatárolója aktív, míg a homloklebeny területe (racionális gondolkodás) csendes marad. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy újraegyesítsük az információkat.
Így válik a képzelet, a haladás és az innováció motorjává.
A fantáziának semmi köze a valósághoz. Egyetlen ötlet sem elég abszurd ahhoz, hogy ne vegyük figyelembe.
A képzelet szárnyán ugyanis, jó néhányan nem csak egy csodálatos mentális utazást élnek át, hanem utána egy heuréka pillanatot és aha élményt is .
Milyen funkciói vannak a képzeletnek?
A pszichológia szerint a fantáziának több funkciója van: Elsősorban a valóság feldolgozását szolgálja. Képzeletünket felhasználhatjuk a kellemetlen élmények, sorscsapások leküzdésére vagy gyengélkedő önbecsülésünk emelésére .
Képzeletünk azonban negatív irányba is fordulhat. Például amikor az emberek a fantáziájukat arra használják, hogy bankot raboljanak, vagy embert öljenek. Elvileg azonban a pozitív szempontok felülmúlják a negatívakat.
Milyen előnyei vannak?
Jellemzőitől függően a képzeletnek számos pozitív hatása és előnye van. Ezeket a magánéletben, valamint a munkában és a szakmai életben egyaránt fel lehet használni. Példák:
- Növeli a kreativitást: Akár a művészetben, akár a zenében, de bármilyen foglalkozásban és akár hétköznapi foglalatosságban is : a képzelet inspirál! A kreativitás ezen művészi formái - műalkotások, zene, installációk, irodalom, divat - a képzeleten alapulnak.
- Elősegíti az empátiát: Akinek van fantáziája, annak könnyebben sikerül nézőpontot váltania. Az ilyen ember könnyebben tud együtt érezni másokkal, még akkor is, ha soha nem élte át ugyanazt a helyzetet. A képzelet még az empátiát is lehetővé teszi .
- Csökkenti a stresszt: A képzelet ellazít. Kapcsolj ki, pihenjen, rejtsd el az aggodalmaid - mindez csökkenti a stresszt . Amikor légvárakat építünk, vagy akár bosszúvágyat elégítünk ki az álomvilágban, a képzelet levezetőként szolgál, a nyomás enyhítésére vagy a vágyak megvalósítására. Ezek az álmodozások teret adnak a reagálásra, és nyugodtabbá tesznek bennünket.
- Elősegíti az innovációt: A képzelet nem csak a showbizniszt népszerűsíti. Ez praktikus megoldásokhoz és új termékekhez vagy szolgáltatásokhoz is vezet. Például amikor megfigyeljük a trendeket és továbbfejlesztjük azokat.
- Növeli a tanulási képességet: A fantáziadús emberek gyorsabban és könnyebben sajátítanak el új ismereteket. Röviden: a képzelet segít nekik abban, hogy "dobozból" gondolkodjanak.
- Növeli a boldogság érzését: Gondolat- és érzésvilágunk szorosan összefonódik. A képzelet ennek megfelelően erős befolyást gyakorol érzelmeinkre - mind pozitívan, mind negatívan. A traumát feldolgozók gyakran a képzeletükben találnak menedéket. A képzelet erejét ezért gyakorta alkalmazzák terápiákban. Közvetlenül boldoggá is tehet bennünket - szép dolgokra emlékezve vagy várakozással.