A nevetés kishúga – a mosoly
A mosoly - ugyanolyan egészséges, és szinte azonos hatással van a testre, mint a nevetés. A mosolygás azonnal szimpatikusabbá is tesz, és jó hangulatba hoz; lehetővé teszi számunkra, hogy tanuljunk és jobban emlékezzünk, enyhíti a fájdalmat és kreatívvá tesz bennünket.
Még az életet is meghosszabbíthatja!
A Berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatói egy hosszú távú vizsgálat során, elemezték a főiskolai évkönyveket és a bennük szereplő nők portréit, valamint azt, hogy mennyire mosolyogtak. 30 évvel később az értékelés kimutatta, hogy a ragyogó mosolyú csoport, többnyire boldog házasságban élt, és a legmagasabb értékeket mutatta testi és lelki egészségben.
A michigani Wayne Állami Egyetemen végzett másik tanulmány, mosolyokat vizsgált baseballjátékosok fotóin. A hosszú távú elemzés elképesztő különbséget mutatott ki a várható élettartamban: akik nem mosolyogtak, azok átlagosan 72,9 évet éltek, az enyhe mosoly, már 75 évre emelte az átlagot, az igazi és meleg mosolyt mutatók pedig 79,9 évet éltek!
Miért mosolyogsz, ha boldog vagy?
Ha boldog vagy, mosolyogsz és belülről sugárzol. De az egész fordítva is működik: aki mosolyog - még ha nem is őszinte - boldogabb lesz . Tanulmányok kimutatták, hogy az agyat nem érdekli, hogy tényleg mosolyogunk- e vagy nevetünk - vagy csak azért, léptek működésbe a nevető izmaink, mert például ceruzát veszünk a szánkba. Az eredmény ugyanaz: a szájzug felemelése, más pozitív testi funkciókat is aktivál.
A túl sok nevetés egészségtelen?
A túlzott nevetés okozhat problémát. Vannak, akik megfulladnak tőle. Az asztmás betegek pedig rohamot kaphatnak. Ritka esetekben egy heves és hosszan tartó nevetésroham, akár keringési összeomláshoz vagy szívritmuszavarhoz is vezethet. A gyakori hamis mosolygás (úgynevezett felszíni hatású vagy mosolymaszk szindróma) szintén megbetegíthet, depressziót válthat ki.