A nyugalom kulcsa
A békét az jellemzi, hogy az elmében nyugalom és rend van, az ember elfogadja a megváltoztathatatlant és megfelelően bánik vele. Azokat, akik ezt elsajátították, nem idegeskednek apróságokon és ritkán esnek pánikba, vagy borulnak ki. A lelki béke belső biztonságot ad nekik, így magabiztosan, megfontoltan tudják kezelni a problémákat. Ez az a hozzáállás és képesség, amelyek segítségével megbirkózhatunk a nehéz helyzetekkel, és nem veszítsük el az önuralmunkat.
A nagyobb nyugalom révén visszanyerjük az irányítást és a cselekvési képességet. A vak harag, tehetetlenség és kirobbanó érzelmek helyett pártatlanul és megfelelően reagálhatsz. Ennek előfeltétele azonban a saját helyzetmegoldó képességednek felismerése.
A legtöbb ember állandóan az élen van, ideges, vitatkozik, dühbe gurul, ideges lesz, sőt időnként kiakad. Az állandó feszültség normális, különösen a munkahelyen, és néha még várható is. A nyugalmat nehéz megtartani.
Az esetleges kiborulások leggyakoribb okai a határok túllépése. Valaki támad téged, megsérti a magánéleted, lábbal tiporja értékeidet. Úgy érzed, hogy méltánytalanul bánnak veled, kihasználnak, elárulnak. Ezek olyan dolgok, amiket nem tudunk befolyásolni. De ahogy reagálunk, azt befolyásolhatjuk. Ha indulatból, reflex szerűen reagálunk, kicsit hasonlítunk Pavlov kutyájához...
Felháborodni, hangoskodni, másokat hibáztatni, minden érzelmet azonnal kiadni, és minden apróságon kiakadni könnyű, nem igényel kontrollt.
A nyugalom viszont újragondolást, önuralmat és önbizalmat igényel, hogy bármilyen helyzetet kiborulás nélkül kezelhessünk. Az igazi higgadtság nem laza légkörben mutatkozik meg, hanem nehéz helyzetekben.
A következő gyakorlati tippek segítenek abban, hogy ne ugorj a plafonig, egy ilyen megpróbáltatás során, hanem nyugodt maradj:
1. Gondolt át újra, mielőtt cselekszel.
Mi történt pontosan? Tényleg olyan rossz? De mindenekelőtt: melyek a valós következmények, és melyek a képzeletbeli következmények? Gyakran azért veszítjük el az önuralmunkat, mert túlzásba esünk, túl feltételezzük a következményeket. Gondold át valóban megéri energiát pazarolni a kiborulásra, vagy a bosszúra? Vannak emberek, akik csak azért bosszantanak, mert magadra veszed a dolgokat. Ha nyugodt maradsz leszálnak rólad. Persze mindig vannak kivételek, de azért, csak próbáld meg.
2. Szokj le a panaszkodásról és a katasztrófa jóslásról!
Szeretsz "nagy problémákról", "katasztrófális számokról", "szörnyű katasztrófákról", "brutális előrejelzésekről", "őrült fejleményekről", a "teljes összeomlásról" beszélni? Florence Scovel Shinn három könyvet is írt arról, hogy milyen súlya van a kimondott szavaknak. Ezért is hatnak a pozitív megerősítések, ha alkalmazod őket. A panaszkodás és a katasztrófaelőrejelzések, nem mások, mint negatív megerősítések. És akkor még csodálkozol, hogy nem változnak a dolgok?
3. Találd meg az egyensúlyt
Sportolj, élvezd a barátokkal töltött időt, legyen egy hobbid, amit imádsz és gyakran művelsz. Bármi, amit élvezel és jól csinálsz, segít nyugodtabban látni a dolgokat.
4. Mondj nemet
A saját határaink ismerete és betartása fontos előfeltétele a reakciók higgadtabb kezelésének.
5. Állítsd be a prioritásokat
Határozd meg, mi a fontos és mi a sürgős. Nem csak a feladatokkal és tennivalókkal, hanem az emberekkel és a helyzetekkel is. A legtöbb dolog, ami felzaklat minket, közel sem olyan fontos vagy rossz. Ne hagyd, hogy az ilyen apróságok feldúlják a nyugalmad.
6. Húzd meg a vészféket
A pszichológiában ezt "kilépési stratégiának" nevezik: mielőtt elveszítenéd az önuralmad, vonulj el. Ez a módszer segít megőrizni a higgadtságot és enyhíteni a nehéz helyzeteket. Ezenkívül megvédi a kapcsolatokat a sértő megjegyzésektől, amelyeket később megbánhatnak.